top of page

O nas

TAR00224cor.JPG

"NGT Porfirion" – utalentowane młode kobiety reprezentujące rozmaite zainteresowania, które łączy zamiłowanie do muzyki, poezji i teatru. Żadnego repertuaru się nie boją. Na swoim koncie mają piosenki o różnorodnej tematyce. Śpiewają o: kartoflach, jabłkach, malinach, małej kawie, kuflu piwa, szklaneczce absyntu, wódce, zielonej trawce, wietrze, czterech porach roku, życiu, muzeum, piwnicy, Krakowie, Paryżu, latarniach, parasolu, deszczu, kwiatach, iskierce, dorożkach, majowej wycieczce, kosmicznych lotach, gwiazdach, dinozaurach, koniach, zdechłym psie, ćmach, reniferach, osiołku, sukienkach, niepokoju, wspomnieniach, samotności, miłości, uwodzeniu, szaleństwie, śmierci, bogatym wnętrzu, złych mężczyznach, pogubionych chłopakach, głupcach, donoszeniu, polityce, szkole i handlu.

 

Śpiewamy poezję i wciąż czekamy na ciekawe autorskie teksty. Posłuchać i zobaczyć nas można na wieczorkach poetyckich, uświetniamy także promocje tomików poezji krakowskich twórców oraz występujemy na festynach. Chętnie przyjmiemy zaproszenia do ciekawych i ambitnych przedsięwzięć artystycznych. Jesteśmy niezależną grupą teatralną, dlatego podążamy w stronę piosenki aktorskiej. Twórczo niewyżyte. Ciągle pragniemy nowych wyzwań. Chcemy budzić skrajne emocje, poruszać tłumy, zaszczepiać w ludziach wrażliwość na słowo. Niezależna Grupa Teatralna „Porfirion” istnieje od września 2000 roku, ale jej korzenie sięgają roku szkolnego 1993/94, kiedy to Anna Blaschke i Halina Markiewicz utworzyły Teatr Małych Form „Kudła” w Szkole Podstawowej nr 149 w Krakowie. Początki, oczywiście, były trudne, ale dwa lata później teatr zasłużył już na nagrody w przeglądach wojewódzkich.

 

A TAK SIĘ ZACZĘŁO:

 

We wrześniu 2000 roku odwiedziły swoją podstawówkę byłe aktorki „Kudły” (wtedy uczennice III i IV klas kilku krakowskich liceów) i zaproponowały paniom Ani i Halinie stworzenie teatru młodzieżowego. Od razu wymyśliły nazwę, czerpiąc inspirację z Teatrzyku „Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego,  z którym były emocjonalnie i artystycznie związane jeszcze jako „Kudła”. Tak powstała Niezależna Grupa Teatralna „Porfirion”.

Pierwszym przygotowanym spektaklem było „Divertimento stomatologiczne” wg J. Przybory, zaadaptowane przez A. Blaschke do wykonania przez 8 dziewcząt. Nigdzie nie udało się znaleźć nut do piosenek autorstwa J. Wasowskiego. Z prośbą o pomoc zwrócono się do pani Grażyny Łapuszek, która skomponowała muzykę, przygotowała zespół od strony wokalnej i... robi to do dziś. Pierwsze przedstawienie przyniosło –  I miejsce w XXXII Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanym przez II LO  w Krakowie i wyróżnienie w XXIX Wadowickich Spotkaniach Teatralnych oraz 3 nagrody aktorskie dla Ewy Krok za rolę Dentystki-sadystki i wyróżnienie aktorskie dla Alicji Kwiatkowskiej za rolę Mercedes-Bęc. Te sukcesy spowodowały, że wszyscy doszli do wniosku, iż WARTO i „Porfirion” MUSI istnieć.

Od początku istnienia zarówno „Kudły”, jak i „Porfiriona”, członkowie obu zespołów brali udział w konkursach recytatorskich, osiągając w nich znaczące sukcesy.

We wrześniu 2003 roku zasilili „Porfirion” kolejni wychowankowie TMF „Kudła” i wtedy teatr liczył 12 aktorów. W sumie przez grupę „przewinęły się” 24 osoby (łącznie z aktualnym składem).

Do tej pory grupa wystawiła 4 spektakle i dwa programy kabaretowe, a od czterech lat przygotowuje programy poetyckie i piosenki, występując głównie na wieczorach poetyckich i promocjach tomików poezji. Obecnie ma w repertuarze ponad 40 piosenek. Muzykę do wszystkich skomponowała Grażyna Łapuszek,  a teksty to najczęściej wiersze krakowskich poetów. W 2006 roku po raz ostatni teatr wziął udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych, wygrywając piosenką „Noc paryska” konkurs piosenki aktorskiej.

Grupa korzysta z uprzejmości Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”, gdzie odbywają się próby, ale nadal pozostaje niezależny.

Wśród wychowanków teatru jest aktorka – Alicja Kwiatkowska, aktor Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru STU w Krakowie – Krzysztof Kwiatkowski oraz aktor teatru Ludowego w Krakowie - Karol Polak.

Występowali z Porfirionem

 

Grzegorz Banaś                             wrzesień 2003    czerwiec 2006

Elżbieta Belska                               wrzesień 2003   nadal  

Monika Biederman                         wrzesień 2007    czerwiec 2010                    

Natalia Czoch                                 wrzesień 2000    czerwiec 2003        

Andrzej Folcik                                 wrzesień 2001    czerwiec 2006        

Justyna Gubernat                           wrzesień 2003    czerwiec 2009        

Magda Jackowska-Göbel               wrzesień 2003    nadal           

Judyta Jaskowska                          wrzesień 2003    grudzień 2015        

Ewa Krok                                        wrzesień 2000    czerwiec 2001       

Katarzyna Krzyńska                       wrzesień 2007     nadal  

Sabina Kurzydło                             wrzesień 2000    styczeń 2004  

Alicja Kwiatkowska                         wrzesień 2000    czerwiec 2003         

Krzysztof Kwiatkowski                    wrzesień 2001    grudzień 2004

Katarzyna Miłkowska                      wrzesień 2003    czerwiec 2007

Monika Rygalska (Niżygorocka)     styczeń 2014      lipiec 2016

Tomasz Pilch                                  wrzesień 2006    czerwiec 2008        

Bartłomiej Piszczek                        wrzesień 2003    czerwiec 2008       

Karol Polak                                     wrzesień 2009    wrzesień 2010

Izabela Przetocka                           wrzesień 2000    czerwiec 2001

Anna Róg                                       wrzesień 2000    czerwiec 2004

Anna Dela (Ryś)                             wrzesień 2000    nadal  

Karolina Gruca (Skop)                    wrzesień 2004    nadal  

Daniel Strumiński                            wrzesień 2003   czerwiec 2007

Paulina Suder                                 wrzesień 2000   czerwiec 2004        

Piotr Synowiecki                             2003                   2006 

Anna Żiżka                                     listopad 2015      nadal           

bottom of page