top of page

O nas

NGT Porfirion – nasz zespół to grupa utalentowanych kobiet  z przeróżnymi pasjami, które jednoczy miłość do muzyki, teatru i poezji. Mamy repertuar, który zaskoczyłby niejednego słuchacza: śpiewamy o wszystkim, co się tylko da! Kartofle? Są. Jabłka, maliny, mała kawa? Też. Kufel piwa, szklaneczka absyntu, szklanka whisky. Krakowskie zaułki, dorożki, Paryż, lampy uliczne a nawet kosmiczne loty – każda nuta i słowo to osobna historia, czasem lekka, czasem pełna głębi ale zawsze wciągająca.

Nasza specjalność? Poezja, emocje i aktorska interpretacja. Występujemy na poetyckich wieczorach, wernisażach, promocjach tomików poezji i wszędzie tam, gdzie ceni się słowo, które coś znaczy. Lubimy wyzwania i chętnie podejmujemy ambitne, artystyczne projekty. Zaczęłyśmy jako Teatr Małych Form „Kudła” w Szkole Podstawowej nr 149 w Krakowie dzięki Annie Blaschke i Halinie Markiewicz. A od września 2000 roku poruszamy widownię pod szyldem Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion. Nasz cel? Budzić skrajne emocje i zaszczepiać w ludziach wrażliwość na słowo – bo sztuka ma moc!

Magdalena Jackowska-Göbel
Katarzyna Krzyńska
Anna Dela
Anna Żiżka

A TAK SIĘ ZACZĘŁO:

We wrześniu 2000 roku odwiedziły swoją podstawówkę byłe aktorki „Kudły” (wtedy uczennice III i IV klas kilku krakowskich liceów) i zaproponowały paniom Ani i Halinie stworzenie teatru młodzieżowego. Od razu wymyśliły nazwę, czerpiąc inspirację z Teatrzyku „Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego,  z którym były emocjonalnie i artystycznie związane jeszcze jako „Kudła”. Tak powstała Niezależna Grupa Teatralna „Porfirion”.

Pierwszym przygotowanym spektaklem było „Divertimento stomatologiczne” wg J. Przybory, zaadaptowane przez A. Blaschke do wykonania przez 8 dziewcząt. Nigdzie nie udało się znaleźć nut do piosenek autorstwa J. Wasowskiego. Z prośbą o pomoc zwrócono się do pani Grażyny Łapuszek, która skomponowała muzykę, przygotowała zespół od strony wokalnej i... robi to do dziś. Pierwsze przedstawienie przyniosło –  I miejsce w XXXII Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanym przez II LO  w Krakowie i wyróżnienie w XXIX Wadowickich Spotkaniach Teatralnych oraz 3 nagrody aktorskie dla Ewy Krok za rolę Dentystki-sadystki i wyróżnienie aktorskie dla Alicji Kwiatkowskiej za rolę Mercedes-Bęc. Te sukcesy spowodowały, że wszyscy doszli do wniosku, iż WARTO i „Porfirion” MUSI istnieć.

Od początku istnienia zarówno „Kudły”, jak i „Porfiriona”, członkowie obu zespołów brali udział w konkursach recytatorskich, osiągając w nich znaczące sukcesy.

We wrześniu 2003 roku zasilili „Porfirion” kolejni wychowankowie TMF „Kudła” i wtedy teatr liczył 12 aktorów. W sumie przez grupę „przewinęły się” 24 osoby (łącznie z aktualnym składem).

Do tej pory grupa wystawiła 4 spektakle i dwa programy kabaretowe, a od czterech lat przygotowuje programy poetyckie i piosenki, występując głównie na wieczorach poetyckich i promocjach tomików poezji. Obecnie ma w repertuarze ponad 40 piosenek. Muzykę do wszystkich skomponowała Grażyna Łapuszek,  a teksty to najczęściej wiersze krakowskich poetów. W 2006 roku po raz ostatni teatr wziął udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych, wygrywając piosenką „Noc paryska” konkurs piosenki aktorskiej.

Grupa korzysta z uprzejmości Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”, gdzie odbywają się próby, ale nadal pozostaje niezależny.

Wśród wychowanków teatru jest aktorka – Alicja Kwiatkowska, aktor Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru STU w Krakowie – Krzysztof Kwiatkowski oraz aktor teatru Ludowego w Krakowie - Karol Polak.

Występowali z Porfirionem

 

Grzegorz Banaś                             wrzesień 2003    czerwiec 2006

Elżbieta Belska                              wrzesień 2003   2020  

Monika Biederman                         wrzesień 2007    czerwiec 2010                    

Natalia Czoch                                wrzesień 2000    czerwiec 2003        

Andrzej Folcik                                wrzesień 2001    czerwiec 2006        

Justyna Gubernat                           wrzesień 2003    czerwiec 2009        

Magda Jackowska-Göbel                 wrzesień 2003    nadal           

Judyta Jaskowska                            wrzesień 2003    grudzień 2015        

Ewa Krok                                       wrzesień 2000    czerwiec 2001       

Katarzyna Krzyńska                        wrzesień 2007     nadal  

Sabina Kurzydło                             wrzesień 2000    styczeń 2004  

Alicja Kwiatkowska                         wrzesień 2000    czerwiec 2003         

Krzysztof Kwiatkowski                     wrzesień 2001    grudzień 2004

Katarzyna Miłkowska                      wrzesień 2003    czerwiec 2007

Monika Rygalska (Niżygorocka)       styczeń 2014      lipiec 2016

Tomasz Pilch                                   wrzesień 2006    czerwiec 2008        

Bartłomiej Piszczek                          wrzesień 2003    czerwiec 2008       

Karol Polak                                     wrzesień 2009    wrzesień 2010

Izabela Przetocka                            wrzesień 2000    czerwiec 2001

Anna Róg                                       wrzesień 2000    czerwiec 2004

Anna Dela (Ryś)                              wrzesień 2000    nadal  

Karolina Gruca (Skop)                     wrzesień 2004    nadal  

Daniel Strumiński                            wrzesień 2003   czerwiec 2007

Paulina Suder                                 wrzesień 2000   czerwiec 2004        

Piotr Synowiecki                              2003                   2006 

Anna Żiżka                                     listopad 2015      nadal           

Grażyna Łapuszek

Grażyna Łapuszek

Geograf z wykształcenia, muzyk z zamiłowania i nie tylko. Ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego- sekcję rytmiki - w Szkole Muzycznej II stopnia, dlatego jest tak silnie wyczulona na „rąbanki rytmiczne”, których wprost nie toleruje. Przez wiele lat nietuzinkowa nauczycielka muzyki w szkole podstawowej. Swój talent pedagogiczny testuje teraz na nas. Słyszy to, czego nie słyszą inni. Widzi ukryte w ukrytym. Odpowiedzialna za nasze brzemienia, autorka wszystkich aranżacji muzycznych, troszkę także „poetka”, ponieważ bawi się słowami tak, by pasowały do jej muzyki. Podobno, gdy czyta dobry wiersz to w głowie słyszy melodię - niewątpliwy talent.

Halina Markiewicz

Charyzmatyczna nauczycielka historii. Swoim uczniom dawała prawdziwą szkołę życia. Znana z błyskotliwych i ciętych ripost na każdy temat. Przez 9 lat wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 149. Autentyczny przyjaciel młodzieży. Animator kultury. Bakcyla teatralnego połknęła w liceum, kiedy występowała w szkolnym teatrzyku, potem postanowiła pozarażać innych swoją pasją i tak padło na nas;) Dziś przekornie mówi, że woli dźwięk styropianu pocieranego o szybę, niż piskliwe głosiki dzieci. Ale jakoś nie może opędzić się od młodzieży, prowadziła Koło Teatralne „Kudła” w Domu Kultury na Kurdwanowie. Związana z „Porfirionem” od zawsze. Jak nikt inny, wyłapuje nasze dykcyjne niedociągnięcia i gnębi nas dopóki nie osiągniemy perfekcji. Dba także o wyrazistą interpretację naszych piosenek.

Anna Blaschke

Odlotowa babcia, obecna wszędzie przelotem. Bawiła się także w fotografa. Wychowana za kulisami teatru operowego, zarażona teatrem dożywotnio. Z wykształcenia biolog i nauczyciel w-fu. Autorka scenariuszy i adaptacji teatralnych, głównie na nasze prywatne potrzeby. Pisała też wiersze, wydała kilka tomików poezji. Jej poezja charakteryzuje się naukowym podejściem do życia, głównie z aspektami biologicznymi. Kilka tekstów doczekało się naszej interpretacji. Pani Ania archiwizowała nasze występy, by w sposób niepodważalny wypominać nam błędy. Oczywiście robiła wszystko dla naszego dobra. Odeszła 26.09.2014. Tęsknimy...

© 2025 by NGT Porfirion. Powered and secured by Wix

bottom of page